Gród Byczyna
22-25.08.2024

Łukasz Dembiński & Tomek Torres

Łukasz Dembiński – muzyk perkusjonalista, promotor muzyczny, podróżnik. Założyciel zespołu Foliba. Pasjonat bębnów i instrumentów perkusyjnych, a w szczególności bębnów afrykańskich. Najczęściej grający na djembe, dundunach, calabash i handpanach. W ciągu ostatnich 15 lat z zespołami Foliba, Zebra, ŜANĜO i Ngomads oraz solo zagrał ponad 1000 koncertów w Polsce i za granicą (Czechy, Słowacja, Irlandia, Niemcy, Luksemburg, Austria, Teneryfa, Maroko, Mołdawia, Zanzibar, Tanzania). Swoim solowym koncertem uświetnił warszawską edycję TEDx. Poza działalnością koncertową, prowadzi liczne warsztaty gry na afrykańskich bębnach współpracując z firmami i instytucjami kultury w całym kraju. Obecnie zafascynowany brzmieniem handpanów rozwija swój autorski, solowy projekt. W 2022 roku ukazał się jego pierwszy solowy, studyjny album pt. „a few stories about something”. Tometk Torres Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na wydziale instrumentalnym. Muzyk z ponad 20-letnim doświadczeniem na polskiej scenie muzycznej, uznany perkusista sesyjny, współzałożyciel zespołu Afromental, na stałe grający m. in. w zespole Urszuli Dudziak czy Sławka Uniatowskiego.

Tomek Torres jest też handpanistą i kompozytorem. Jego muzyka charakteryzuje się głębokim emocjonalnym wyrazem i unikalnym stylem, który łączy elementy muzyki etnicznej, ambientu oraz improwizacji. Tomek Torres jest aktywnym artystą na scenie handpanowej od wielu lat. Jego muzyka często emanuje spokojem i medytacyjnym charakterem, co sprawia, że jego koncerty i nagrania są cenione zarówno przez miłośników handpana, jak i szerokie grono słuchaczy poszukujących relaksujących i inspirujących dźwięków. Jego działalność artystyczna obejmuje zarówno solowe koncerty, jak i współpracę z innymi muzykami oraz udział w różnych projektach muzycznych. Torres często dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem poprzez organizację warsztatów i spotkań muzycznych, co przyczynia się do promocji handpana i rozwoju społeczności muzycznej w Polsce i za granicą. Jego muzyka przekracza granice gatunków muzycznych, inspirując słuchaczy do podróży w głąb emocji i wyobraźni. Dzięki swemu oddaniu dla muzyki oraz umiejętnościom artystycznym Tomek Torres stał się jednym z wiodących handpanistów w Polsce, cieszącym się uznaniem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Swoje wieloletnie doświadczenie i wykształcenie muzyczne wykorzystuje w swojej grze na handpanie. Przez wielu nazywany jest wirtuozem tego instrumentu.

Podczas koncertu usłyszą Państwo ponad 10 magicznie brzmiących handpanów. Autorskie kompozycje Łukasza i Tomka oraz ich wspólne utwory.