Gród Byczyna
22-25.08.2024

Aleksandra Marczukiewicz Filomena

Aleksandra Marczukiewicz (Filomena Art & Therapy) Miłośniczka kół zębatych, pasjonatka psychologii głębi, rękodzieła, sztuki oraz wszelkiego rodzaju aktywności rozwijającej kreatywność i pobudzającej wyobraźnię. Absolwentka licznych studiów, kursów i szkoleń m.in. z zakresu: Psychologii, Psychoterapii, Arteterapii, Integracji Sensorycznej, Projektowania 3D, Biżuterii, Ceramiki i Małych Form Odlewniczych. Na co dzień prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w oparciu o psychologię analityczną w gabinetach we Wrocławiu oraz w Brzegu, a także warsztaty terapeutyczno-rozwojowe dla dzieci i dla dorosłych. Uczestniczka 4-letniego kursu psychologii analitycznej i psychoterapii jungowskiej. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej.

temat wystąpienia

Malowanie z nieświadomości na podstawie snów

opis wystąpienia

Każdej nocy, każdy z nas śni. Niektórzy mają nawet kilka snów jednej nocy, choć nie każdy po przebudzeniu je pamięta. Niektóre sny potrafią spowodować, że budzimy się spoceni i przerażeni, inne lubią się powtarzać, są też takie, o których nie możemy zapomnieć. Jedne są fantastyczne i abstrakcyjne, inne tak żywe i realistyczne, że po przebudzeniu musimy się chwilę zastanowić, czy to wydarzyło się naprawdę, czy był to tylko sen. Istnieje coraz więcej badań na temat snów, a w Internecie można znaleźć nawet mapę najczęściej występujących symboli w snach w poszczególnych krajach, stworzoną na podstawie wpisów w Google. Czy mapa ta jest wiarygodnym odzwierciedleniem tego, o czym śnią ludzie na świecie nie wiem, ale samo zjawisko sprawdzania ich znaczenia i wpisywania tych symboli w wyszukiwarkę w takiej ilości, by można było bazując na tych wpisach stworzyć obszerne statystyki świadczy niewątpliwe o tym, że sny nas intrygują i poszukujemy ich znaczenia.

Pozwólcie zatem, że zabiorę Was do Krainy Snów. W trakcie warsztatu powiem kilka słów o tym, jak sny używane są we współczesnej psychoterapii, co oznaczały wg Freuda i Junga i dlaczego warto zwracać na nie uwagę. Po tym krótkim wstępie przyjrzymy się naszym snom, stworzymy z nich wspólną opowieść i nadamy ich treści artystycznego wyrazu zanurzając się na chwilę w obrazach pochodzących z naszej nieświadomości. Umiejętności artystyczne nie są niezbędne. Forma ćwiczenia będzie dopasowana do ilości uczestników, ich poziomu ciekawości, otwartości i gotowości do dzielenia się treściami własnych snów.

“Celem snów wydaje się być doprowadzenie jednostki do jej życiowego optimum. Sny nie mogą nas ochronić przed zmiennymi kolejami losu, chorobą i przykrymi stronami naszej egzystencji, ale pokazują, jak sobie z tym radzić, jak odnaleźć sens w życiu, jak wypełnić swoje przeznaczenie, jak że tak powiem, podążać za własną gwiazdą, aby w większym stopniu zrealizować swoje możliwości życiowe.” – Marie Louise von Franz „Ścieżki snów”

Zapraszam serdecznie