Gród Byczyna
22-25.08.2024

Sylwia Dominik

Mam w życiu dwa cele: oglądać doskonałość Nieba i nurzać się w zmysłowości Ziemi. Mądrość otrzymaną od Gwiazd realizuję poprzez astrologię (opowiadając o indywidualnej mandali zwanej kosmogramem czy horoskopem), a Miłość, której nauczyła mnie Ziemia, wyrażam w pasji do technik uzdrawiania (akupunktura, joga kundalini, ustawienia planetarne). W dzieciństwie marzyłam o zostaniu naukowczynią, stąd pierwsze ukończone studia dotyczyły fizyki, następnie religioznawstwa, filozofii, archeologii. W międzyczasie uzupełniałam wiedzę z paradygmatu wyobraźni: astrologię, systemy wróżebne (Tarot, I-Ching itp), konstrukcję świętych kalendarzy. Skończyłam szkołę astrologii prowadzoną przez Włodzimierza Zylbertala, moimi nauczycielami byli też Leon Zawadzki i Leszek Weres. Bardzo cenię astrolożki Tracy Marks i Liz Greene, których książki ukształtowały mój sposób czytania gwiazd. Lubię o sobie myśleć jak o alchemiczce, która poszukując recepty na wytworzenie złota w laboratorium zewnętrznego świata, wciąż dokonuje przemian w swoim wnętrzu, bo tylko w ten sposób może dostroić się do wibracji szlachetnego kruszcu.

temat wystąpienia

Misterium wschodów czyli Ascendent w astrologii / Podróż bohaterki wyklętej – znaczenie Lilith we współczesnej astrologii

opis wystąpienia

Misterium wschodów, czyli Ascendent w astrologii
Na długo przed tym, kiedy człowiek policzył gwiazdy, połączył je w obrazy i tak stworzył z nieba największą księgę obrazkową Wszechświata. Zauważył też, że dwa największe światła – Słońce i Księżyc – poruszają się jedynie po wyodrębnionym pasie nieba, który zawija się wokół Ziemi niczym wąż zjadający swój ogon. Dwanaście z niebiańskich obrazów pokrywało ten pas, niczym gwiezdne tatuaże na ciele węża. Te gwiazdozbiory nazywamy obecnie ZODIAKIEM. Z każdym cyklem dnia i nocy, wąż – oraz światła, które się po nim poruszają – dokonują jednego obrotu wokół nas, wyłaniając się na wschodzie, a znikając pod horyzontem na zachodzie. W chwili Twojego urodzenia wynurzał się znad horyzontu któryś z dwunastu znaków – i tak, jak wyłaniające się Słońce rozpoczyna światło dnia, tak ten znak rozpoczyna światło Twojego życia, to Twój Ascendent, od łacińskiego ascendere: wschodzić. Ascendent jest porankiem, świtem Twojego początku. Ten punkt, to osobista Mantra człowieka, zaklęcie zawierające jego tożsamość. To poprzez niego wyłaniamy się z Nieskończonego do Jednostkowego. Tak jak i Ty, każda sekunda istnienia ma swój horoskop, a zatrzymane w niej obiekty nieba to zegary, które odmierzają rytmy istnienia. Dla przykładu opowiem o horoskopie momentu prowadzenia wykładu (ewentualnie startu festiwalu), wskazując kierunki, korzystając z dostępu do przestrzeni, nieba nad nami i widoczności tak rzadko dostępnej w miastach – gdzie zabudowa odcina człowieka od tego cudu. Chciałabym, byśmy poczuli tę kosmiczną pępowinę, ten „węzeł nieba i ziemi”, jak mawiali Babilończycy.

Podróż bohaterki wyklętej – znaczenie Lilith we współczesnej astrologii
Jeśli pasjonujesz się magicznym sposobem widzenia świata, to jest dla Ciebie oczywiste, że współczesna astrologia uwzględnia pozycje Słońca, Księżyca oraz planet układu słonecznego, jako mające wpływ na losy człowieka. Jednak… Czarnego Księżyca, zwanego również Lilith, próżno szukać na rozgwieżdżonym niebie. Niełatwe jest nawet samo wyobrażenie sobie jego natury, jeszcze do niedawna kojarzonej z miejscem, w które nie warto zaglądać. Zrozumienie pojawi się, gdy spojrzymy na mity przed-patriarchalne, które otwierają przestrzeń do rozmyślań nad wolnością i wykluczeniem, partnerstwem a podporządkowaniem. Dzięki nim Lilith jawi nam się jako zbiorowy cień wypartego pierwiastka żeńskiego: reprezentuje Ciało i Podświadomość, które pragną zjednoczenia z Duchem i Świadomością. Wygnana przez wieki, Szechina nareszcie pokazuje nam swoje oblicze – oblicze żeńskiej emanacji Boga, która oswaja nas z chaosem i zmiennością, wyzwala od lęku przed nimi, i pozwala, aby dopełniły porządek Ducha.

Zapraszam na astrologiczny wgląd w symbolikę Lilith oraz jej historię powrotu z Wielkiej Tułaczki.