Black Drums Icon

Black Drums Icon

Muzyka jest uniwersalnym językiem ludzkiej duszy i dlatego muzyczne elementy z różnych rejonów świata można łączyć jak puzzle. Zespół Black Drums Icon sięga do rozmaitych korzeni czerpiąc zwłaszcza z kultur gdzie muzyka wkomponowana jest w życie, rytuał, rozumienie świata. Repertuar to swoista układanka wpływów muzyki afrykańskiej, bliskowschodniej i słowiańskiej, lecz nie bez domieszki „współczesności”, w której przyszło żyć piątce muzyków. W skład formacji wchodzą:

• Teresa Ressing, muzkoterapeutka zafascynowana śpiewem białym i rodzimym folklorem – wokalistka;

• Piotr Cyngiel, podróżnik i miłośnik kultury Senegalu, zapalony bębniarz grający na djembe i pobierający lekcje gry bezpośrednio u czarnoskórych mistrzów tego instrumentu;

• Mariusz Piecuch – osoba dla, której bębny stały się życiowym drogowskazem, domorosły rzeźbiarz i producent afrykańskich instrumentów perkusyjnych – grający na własnoręcznie sporządzonych bębnach dun dun;

• Tomasz Kafel – inspirujący się muzyką orientu, grający na tureckiej lutni zwanej baglamą i syntezatorach;

• Stefan Żeton, doświadczony basista, mający za sobą współpracę z rozmaitymi zespołami, dla którego granie z BDI stało się ciekawym muzycznym eksperymentem.

Publiczność w dużym stopniu przekłada się na dynamikę występów, w której żwawe i silnie energetyzujące bębnowe rytmy przeplatają się ze stonowanymi przestrzeniami medytacyjnymi.

Więcej o mnie: