Krystian Stempek

To w jaki sposób samoorganizuje się materia, społeczności, idee można opisać kilkoma uniwersalnymi wzorcami takimi jak rozgałęzienia (układ krwionośny, drzewa, sieć dróg, ewolucja religii), fale (fale w fizyce, okresy wzrostu i rozkładu, wydmy) czy teselacja (plaster miodu, kora na drzewie, lokalne społeczności). To tylko kilka z form, które występują w nieskończenie wielu, niedoskonałych wariantach.

✅Wystąpienie Krystiana ma formę wykładu połączonego ze spacerem, podczas którego zwiedzicie bliższą lub dalszą okolicę. Obserwując otaczającą przyrodę i ludzi, a wszelkie zauważone zjawiska zostaną przez niego opisywane w kontekście wzorców. Dodatkowo opowie gdzie można tę wiedzę wprowadzać w życiu.

🧑‍🌾Prostym przykładem jest obserwacja miejsca po buchtowaniu dzików – lokalnie uszkodzona łąka, gleba, szybko pokrywa się młodymi samosiewkami, gdyż odsłonięte nasiona trafiły na “wolną niszę w przestrzeni i czasie”. Zrozumienie mechanizmu można przełożyć na przekopywanie własnego ogródka – skutkuje ono pojawianiem się chwastów. Dlatego też są lepsze metody odświeżania ogrodów niż przekopywanie.

Więcej o mnie: