Tomasz Kozdraj

Tomasz Kozdraj

Jestem muzykantem, pasjonatem i wielbicielem muzyki, a także twórcą instrumentów perkusyjnych: recyklingowych happy drums (tank drums, gazofony), różnego rodzaju bębnów i innych. Robię ręcznie kalimby z drewna i z kokosa, rury didgeridoo i kije deszczowe z bambusa, burzowce, dzwonki.

Pochodzę z Łodzi, skąd ponad 30 lat temu przeniosłem się na podlubartowską wieś, gdzie już istniało tzw. „zagłębie bębniarskie”, znane w Polsce i poza nią. Zapragnąłem wtedy mieć własny instrument i go sam zrobiłem. Stało się to moja pasją i od tej pory wykonuję ręcznie instrumenty perkusyjne. Jest to dla mnie forma przekazywania ludziom radości płynącej z muzyki, wydobywania i słuchania dźwięków.

Przez ostatnie lata tworzę najwięcej instrumentów recyklingowych, czyli happy drums, które nazwałem „gazofonami” (inna nazwa ogólnie znana to tank drum). Ich zaletą jest to, że każdy może się na nich szybko nauczyć grać. Powstają ze starych butli gazowych, w skalach 440, 442 i 432 Hz, a ostatnio również w skali 417 Hz. Tonacje są bardzo różne, od a-moll, C-dur, itd., poprzez skalę frygijską, bluesową, akebono, pentatoniki, aż do moich autorskich.
Poszukując nowych dźwięków, słuchając muzyki folkowej, etnicznej, world music, czerpałem inspiracje do tworzenia nowych instrumentów.

Strefa dźwięków
Strefa dźwięków dla dzieci – jest to szansa na odkrywanie nowych światów muzycznych przez najmłodszych. Drogą do tego są wykonane przez mnie własnoręcznie instrumenty i instalacje dźwiękonaśladowcze.
Przy moim stoisku zawsze gra muzyka, oprócz różnego rodzaju bębnów i perkusjonalii gram na ukulele, bałałajce, gitarach, didgeredoo i fletach pasterskich.
Warsztaty nauki gry dla początkujących, nauka zapisów rytmów, nauka z podziałami na części składowe – warsztaty integracji rytmicznej.

Więcej o mnie: